Nasze zaangażowanie w akcję poboru krwi

???????????????????????????????

 

Blisko 15 litrów krwi udało się pozyskać podczas otwartej akcji poboru krwi, jaka odbyła się w niedzielę, 20 września na kaliskich Ogrodach. Organizatorem akcji była Rejonowa Rada Honorowego Krwiodawstwa PCK w Kaliszu wraz z Parafią pw. Bł. Matki Teresy z Kalkuty oraz Fundacją „Mocni Miłością”.

Zorganizowana po raz pierwszy na Osiedlu Ogrody akcja poboru krwi pokazała, iż warto poszukiwać coraz to nowych miejsc i środowisk do promowania idei honorowego krwiodawstwa. Pogoda tego dnia od rana nie zachęcała do wyjścia z domu. Pomimo tego w niedzielne przedpołudnie przy zaparkowanym przy ul. Szewskiej ambulansie kaliskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pojawiło się blisko 60 osób gotowych do podzielenia się cząstką siebie. To m.in. wynik zachęty kierowanej do parafian przez ks. proboszcza Włodzimierza Guzika. Do dyspozycji chętnych w charakterystycznym PCK-wskim namiocie byli doświadczeni krwiodawcy, którzy wyjaśniali wątpliwości związane z procedurą oddawania krwi, zachęcali do podzielenia się cząstką siebie z potrzebującymi, mówili także o powodach czasowej lub stałej (np. przebyta żółtaczka) dyskwalifikacji kandydatów na dawców.

Efektem tych wstępnych konsultacji było 47 osób zarejestrowanych do oddania krwi. Niestety przeprowadzone badania poziomu hemoglobiny oraz badanie lekarskie spowodowały, że ostatecznie bezcennym lekiem tego dnia mogło podzielić się 33 chętnych. Dzięki ich ofiarności pozyskano 14.850 ml krwi. Szczególnie cieszy fakt, że aż 16 osób czyli połowa oddających krew uczyniła to po raz pierwszy w swoim życiu. Byli też tacy, którzy skorzystali z okazji i do oddania krwi wrócili po dłuższej przerwie. W wielu przypadkach osoby, które nie zostały zakwalifikowane podczas niedzielnej akcji ze względu na zażyte w ostatnim czasie leki, drobne przeziębienie, zbyt niski poziom hemoglobiny, czy też nieprawidłowe ciśnienie krwi, deklarowały ponowienie próby w niedługim czasie.

Na zakończenie na bohaterów akcji na kaliskich Ogrodach czekało symboliczne podziękowanie i przygotowany przez RR HDK PCK drobny upominek.

To była ostatnia z sześciu otwartych akcji poboru krwi zaplanowanych i zorganizowanych przez Rejonową Radę HDK PCK w okresie letnim, szczególnie trudnym dla służby krwi. Łącznie podczas tych akcji pozyskano 115, 3 litrów leku ratującego życie.

???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

???????????????????????????????