Czule o nieuchronnym: Spotkanie z tematem śmierci i żałoby
Czułość wobec straty “Czy to jest normalne?” – takie pytanie zadaje sobie wiele osób w żałobie. Po stracie kogoś bliskiego doświadczamy intensywnych emocji i myśli, które kosztują nas nie tylko dużo siły, ale mogę też wywołać zwątpienie w siebie lub drugą osobę. Jak możemy opisać i zrozumieć proces żałoby? Czy istnieje “dobry” lub “poprawny” sposób przeżywania jej?
Dużo osób słyszało o tym, że żałoba składa się z różnych “etapów”. Dzisiaj już wiemy, że żałoba nie przebiega według przewidywalnego schematu, ale jako indywidualny proces, wyglądając inaczej u każdej osoby.
Współczesna psychologia potwierdza, że celem żałoby nie musi być emocjonalne oddalanie się. Wręcz przeciwnie, żałoba to też kontynuacja miłości, która potrzebuje nowych form wyrazu. W procesie żałoby możemy znaleźć nowe, dobre miejsce w naszym życiu dla tej osoby, którą kochaliśmy i nadal kochamy. Możemy poczuć bliskość, wdzięczność i miłość do ukochanej osoby również po jej śmierci. Ona może nadal być wsparciem w naszym życiu.
9 listopada 2024 godz. 10:00-15:00
Czułe pożegnanie Co trzeba, a co można zrobić, gdy bliska nam osoba umiera? Jak rodzina albo personel medyczny może ją odprowadzić w czuły sposób, a jaką rolę odgrywają w tym wyjątkowym czasie rytuały? Jak możemy wnieść więcej czułości i ludzkiej troski w tę sytuację?
Przyglądamy się tradycyjnym obrzędom, żeby zrozumieć ich wartość i funkcję, zarówno dla osób zmarłych, jak i dla tych, którzy zostają. Zastanowimy się razem nad pytaniem, jakie znaczenie mają rytuały wokół śmierci i w jaki sposób mogą nas wesprzeć w żałobie.
Miejsce spotkania
Anja Franczak
Założycielka Instytutu Dobrej Śmierci. Zajmuje się edukacją w obszarze śmierci i żałoby. Wspiera osoby na ostatnim etapie życia, osoby w żałobie oraz tych, którzy im towarzyszą poprzez konsultacje indywidualne, szkolenia i warsztaty. Ważną rolę w jej pracy odgrywają rytuały. Jako celebrantka / mistrzyni ceremonii tworzy i prowadzi osobiste rytuały pożegnania i humanistyczne ceremonie pogrzebowe. Szkoliła się w Heidelbergu w Instytucie Duszpasterstwa Klinicznego (Institut für Klinische Seelsorgeausbildung) i jest profesjonalną towarzyszką w żałobie certyfikowaną przez Federalne Stowarzyszenie Towarzyszenia w Żałobie w Niemczech (Bundesverband Trauerbegleitung e.V.). Jako doula umierania i certyfikowana instruktorka międzynarodowej inicjatywy Kursów Ostatniej Pomocy (Letzte Hilfe) zajmuje się edukacją o procesie umierania i wspiera rodziny, które opiekują się bliską osobą na ostatnim etapie życia.
anjafranczak.com | instagram.com/anja.franczak | instytutdobrejsmierci.pl
Ilość miejsc ograniczona. Zarezerwuj miejsce dla siebie!
Przekaż darowiznę na organizację konferencji w wysokości 30 zł
Otrzymane potwierdzenie dokonania wpłaty jest równoznaczne z zapisaniem na konferencję.
Kontakt:
Fundacja MOCNI MIŁOŚCIĄ w Kaliszu ul. Szewska 1